Czwartek 07 Grudzień 2023

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Ciekawostki » Mikser planetarny - czym jest i jaki model...

Artykuły serwisu


Mikser planetarny - czym jest i jaki model wybrać?


Dodano: 2019-11-13

Drukuj


Wybór dobrego urządzenia kuchennego, które będzie spełniało większość naszych wymagań i rzeczywiście będzie nam pomocne, wcale nie jest łatwy. Na rynku mamy szeroki wybór produktów tego typu, które różnią się gabarytami, ceną i liczbą dostępnych funkcji. Jednym z takich narzędzi jest mikser planetarny. Czym różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika? Jaki konkretny rodzaj wybrać?

 

Roboty planetarne - budowa

 

Mikser planetarny należy do grupy urządzeń nazywanych robotami planetarnymi. Został wynaleziony w latach 20 XX wieku, a jego produkcja była wzorowana na maszynach przemysłowych. Jego głównym zadaniem jest obróbka (ubijanie, rozcieranie, mieszanie) poszczególnych produktów, tak, aby zminimalizować ręczne działania kucharza. Jest uznawany za jedno z lepszych narzędzi pomocniczych w kuchni. Jego nazwa wywodzi się od specyficznej budowy i mechanizmu pracy, który przypomina ruch planet w Układzie Słonecznym. W tym przypadku mieszadła nie tylko obracają się wokół własnej osi, ale także jednocześnie wykonują spiralny ruch wzdłuż krawędzi misy (w niektórych modelach możliwy jest także dodatkowy ruch końcówek względem siebie). Dzięki temu proces obrabiania produktu jest wydajniejszy i bardziej efektywny. Sama głowica (w której znajduje się silnik) jest przytwierdzona na stałe do podstawy, którą stanowi specjalna miska. Co istotne w zależności od typu, robot może mieć jedno lub kilka gniazd, a same końcówki możemy dowolnie wymieniać, co znacząco wpływa na poziom funkcjonalności urządzenia.

 

Zalety i wady urządzenia

 

Mikser planetarny jest niezwykle wydajny i funkcjonalny. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie przygotować wiele rodzajów potraw, począwszy od dań głównych, zup, a kończąc na deserach. Ponadto jest to narzędzie w pełni automatyczne, dzięki czemu w trakcie jego pracy jesteśmy w stanie wykonywać inne zadania, co ułatwia i realnie skraca czas przygotowania jedzenia. Również porównując jakość produktu końcowego poddanego obróbce, mikser planetarny ewidentnie wygrywa ze swoim klasycznym, ręcznym odpowiednikiem. W niektórych modelach mamy możliwość wyboru odpowiedniego programu zależnego od zadania, które chcemy wykonać. To wpływa na intuicyjność w korzystaniu z robota i sprawia, iż proces gotowania staje się prosty i przyjemny.

 

Niewątpliwą wadą dla niektórych użytkowników jest wielkość i waga urządzenia. Jego rozmiar może być problematyczny w trakcie przechowywania dla osób posiadających mniejsze pomieszczenie przeznaczone na kuchnię. Także cena jest dużo wyższa w porównaniu do kosztów zakupu miksera tradycyjnego. Należy jednak pamiętać, iż przekłada się ona na jakość i rodzaje pracy, bowiem jeden robot jest w stanie zastąpić kilka innych urządzeń.

 

Rodzaje urządzeń planetarnych

 

W każdym z mikserów planetarnych standardowe wyposażenie to trzy końcówki: hak, mieszadło (tradycyjne, bądź z silikonowymi brzegami) i trzepaczka. Dzięki nim będziemy w stanie ubijać, ugniatać, ucierać i przygotować każdy rodzaj ciasta. Jest to zestaw, który zadowoli osoby lubiące od czasu do czasu przygotować tradycyjne desery, pizzę czy bułeczki. Dla bardziej zaawansowanych miłośników kuchni producenci oferują kilkanaście rodzajów dodatkowych mieszadeł, które albo są dołączane od razu przy zakupie robota (w zależności od wybranego modelu), albo można dokupić je osobno. Do części uzupełniających zaliczamy:

 

 • maszynkę do mielenia,
 • malakser (szatkownicę),
 • młynek do kawy,
 • blender kielichowy,
 • kostkarkę,
 • przystawkę do makaronów,
 • wyciskarkę do cytrusów,
 • dodatkową misę.

 

Należy pamiętać, iż muszą być one dedykowane do konkretnego urządzenia, tak aby były z nim w pełni kompatybilne. Tylko to gwarantuje jego skuteczne działanie. Dzięki tak dużym możliwościom wyboru jesteśmy w stanie skompletować robota planetarnego, który wyręczy nas w większości zadań kuchennych.

 

Wybór miksera planetarnego

 

Ze względu na cenę tego typu produktu należy dokładnie przeanalizować wszystkie podstawowe cechy danego urządzenia, a także nasze oczekiwania wobec niego. Winniśmy się zastanowić, jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać używając go, jak często będziemy to robić i na jakich funkcjach szczególnie nam zależy. To pozwoli zawęzić poszukiwania i ułatwi końcowy wybór. Powinniśmy także oszacować przedział cenowy, w którym chcielibyśmy się ograniczyć. Bez względu na rodzaj i koszt robota planetarnego musimy dokładnie zwrócić uwagę na jego konkretne cechy i możliwości:

 

 • waga - uznaje się, iż cięższe urządzenia są z reguły bardziej stabilne, lżejsze natomiast łatwiejsze w przechowywaniu. Wszystko zależy od naszych preferencji i częstości użytkowania;
 • końcówki - im większa ich liczba tym bardziej funkcjonalne urządzenie;
 • regulacja prędkości obrotów - przyjmuje się, iż dobry robot powinien posiadać tryb pracy płynnej i około 5 - 7 wariantów prędkości. Bardziej zaawansowane modele będą miały automatycznie wgrane programy, które będą dopasowywać ten parametr do zadania, które chcemy wykonać;
 • moc - jej wartość jest istotna dla wydajności i efektywności naszego urządzenia. Do wykonywania prostych, standardowych czynności kuchennych wystarczy moc o wartości ok. 600 - 900 W;
 • rodzaj misy - będą różniły się głównie pojemnością (standard to od 4 do 7 litrów), a także materiałem, z którego jest wykonana - aluminium (lżejsza), bądź stal;
 • możliwość mycia w zmywarce - ta cecha dotyczy oczywiście jedynie misy i samych mieszadeł. Jeśli ich materiał pozwala na mycie w zmywarce znacząco ułatwia to ogólne użytkowanie miksera.

 

Oczywiście producenci oferują nam szereg zróżnicowanych produktów nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale także różniących się designem, kolorem czy kształtem. To, który z nich wybierzemy zależy od naszych subiektywnych preferencji i wymagań.

 

Mikser planetarny jest doskonałym wyborem zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych kucharzy. Idealnie sprawdzi się w domowych warunkach, znacząco ułatwiając nam przygotowanie różnego rodzaju potraw i to nie tylko deserów, a także skracając czas spędzony w kuchni. Jest to urządzenie, które cechuje się przede wszystkim wysoką funkcjonalnością, wydajnością i jakością obróbki produktów. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, iż każdy, nawet najbardziej wymagający klient, znajdzie robota idealnego dla siebie.


Komentarze:

Wyjazdy kamperem – sposób na komfort i swobodę podczas urlopu ...więcej»

Gdzie jechać w góry na Święta? Boże Narodzenie w sercu Beskidów, czyli jak zaplanować wyjazd dla całej rodziny? ...więcej»

Hotel w górach: czym się kierować przy wyborze takiego obiektu? ...więcej»

Glamping,czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o luksusowych kempingach ...więcej»

Hotel nad jeziorem koło Dębicy ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji