Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Aktualności gastronomiczne » W Poznaniu trwają targi wyrobów tradycyjnych -...

Aktualności gastronomiczne


W Poznaniu trwają targi wyrobów tradycyjnych - Smaki Regionów


Dodano: 2016-09-27

Drukuj

Wyślij



Sekretarz stanu Jacek Bogucki dziękuje rolnikom, producentom i wytwórcom regionalnych produktów żywnościowych (fot. minrol.gov.pl)


Smaki Regionów to targi wyrobów tradycyjnych i regionalnych, które zostały oficjalnie otwarte w Poznaniu. Dedykowane są one zarówno producentom, jak i smakoszom. Stanowią wspaniałą okazją do promocji takich produktów.

Lubię smak tradycji i tradycyjne smaki – polskie smaki, powiedział goszczący na targach sekretarz stanu Jacek Bogucki i przypominał, że w końcówce lat 80-tych i na początku 90-tych zachłysnęliśmy się wolnością i zachłysnęliśmy się obcymi smakami. Obcobrzmiące nazwy pojawiły się  w barach, restauracjach i sklepach.



Musiało minąć trochę lat,  abyśmy zaczęli odkrywać na nowo i poszukiwać polskich tradycyjnych produktów. Targi Smaki Regionów z sukcesem realizują założenie promowania żywności tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski – podkreślił Jacek Bogucki.

Swoje rarytasy, przygotowane według starych receptur prezentuje tu ponad 200 wystawców z 16 województw. Kiełbasa myśliwska i jałowcowa, kabanosy, chleb pieczony na chrzanowych liściach, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, kołacze, oscypki, redykołka, bryndza podhalańska, wielkopolski ser smażony, przetwory warzywne i owocowe, a także staropolskie miody pitne i wyśmienite nalewki, przyrządzane zgodnie z recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie to smakołyki, których dziś można próbować w Poznaniu.

XVI edycja Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów  (fot. minrol.gov.pl)

Na stoisku zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje wyroby prezentują producenci produktów zarejestrowanych w unijnym systemie jako Chronione Nazwy Pochodzenia (ChN
P), Chronione Oznaczenia Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności (GTS). Na ministerialnym stoisku jest punkt informacyjny dotyczący unijnych oznaczeń oraz punkt animacyjny dla dzieci, w którym organizowane są gry i zabawy edukacyjne dotyczące rolnictwa oraz produktów posiadających unijne certyfikaty jakości.

Targi Smaki Regionów od kilku lat promują rodzimą polską żywność, a jej producentom stwarzają warunki do nawiązywania kontaktów handlowych. Targom towarzyszy wiele atrakcji, m.in. pokazy kulinarne, warsztaty piekarskie organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, czy też warsztaty owocowo-warzywne prowadzone przez Stowarzyszenie Polska Ekologia.

Tradycyjne już, podczas tych targów odbywa się finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. To konkurs na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną. Organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, we współpracy ze Związkiem Województw RP.

Wytwórcom najlepszych produktów i potraw z poszczególnych rejonów Polski wręczone zostały nagrody - Perły 2016.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego celem jest przede wszystkim identyfikacja i promocja produktów regionalnych.

Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu Jacek Bogucki powiedział, że tegoroczna edycja konkursu to swoisty jubileusz, ponieważ po raz 16. wyróżnianie są produkty z 16. regionów Polski.

Spotkania finałowe konkursu to także wymiana doświadczeń w przywracaniu Polakom polskiej kuchni. Wracają polskie nazwy restauracji i w coraz szybszym tempie wracają polskie nazwy potraw –  podkreślił Jacek Bogucki i dodał, że wśród Polaków jest zapotrzebowanie na tradycyjne dania i na to, aby znów jeść to co polskie i być dumnym z tego co polska tradycja nam przekazała.

Przez 16 lat prowadzenia konkursu zidentyfikowano i opisano blisko 9 000 tradycyjnych i regionalnych produktów z całej Polski. Wiele z nich zostało wpisanych na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  listę produktów tradycyjnych, a niektóre zostały zarejestrowane w unijnych systemach ochrony. Ideą konkursu jest też zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych których gospodarstwa znajdują się na ternach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu.


Źródło: MinRol.Gov.pl – 25.09.2016


Komentarze:

Dwa i więcej w jednym, czyli najciekawsze koncepty gastronomiczne ...więcej»

Ostatni Mikser Kulinarny w drugiej edycji programu Szef dla Młodych Talentów ...więcej»

Nowa restauracja Sphinx w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu ...więcej»

Krajowy finał World Class 2018 rozstrzygnięty! ...więcej»

Pierwsze akredytowane laboratorium, które bada wina ...więcej»

Pierwsze akredytowane laboratorium, które bada wina ...więcej»

Dwa i więcej w jednym, czyli najciekawsze koncepty gastronomiczne ...więcej»

Nowa restauracja Sphinx w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu ...więcej»

Krajowy finał World Class 2018 rozstrzygnięty! ...więcej»

Ostatni Mikser Kulinarny w drugiej edycji programu Szef dla Młodych Talentów ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji