Środa 25 Kwiecień 2018

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Aktualności hotelarskie z kraju » Inwestycja w aparthotel – jak uzyskać zwrot...

Aktualności hotelarskie z kraju


Inwestycja w aparthotel – jak uzyskać zwrot na poziomie 8% rocznie


Dodano: 2017-04-20

Drukuj

WyślijPiotr Puchała - prezes firmy Prestige


Niski poziom stóp procentowych sprawia, że nasze pieniądze na kontach oszczędnościowych czy lokatach zamiast zarabiać tracą na wartości. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się aparthotele i condohotele, które bez niepotrzebnego ryzyka umożliwiają zwrot z inwestycji na poziomie 4-8% rocznie.

Aparthotele wykorzystują bardzo popularne w ostatnim czasie zjawisko tzw. ekonomii współdzielenia (sharing economy). Opiera się ono na tym, że właściciele nieruchomości (czy innych dóbr, np. samochodów) odpłatnie użyczają je innym, gdy sami z nich nie korzystają. O ile jednak dużo mówi się o ekonomii współdzielenia w kontekście platform takich jak Uber czy Airbnb, o tyle rzadko kojarzy się ją z aparthotelami. Jak działają inwestycje tego typu?Własność

Inwestycja w aparthotel zaczyna się od zakupu apartamentu. Pod względem prawnym nie różni się to praktycznie od zakupu mieszkania. W księgach wieczystych znajduje się nazwisko nabywcy i może on swobodnie dysponować nieruchomością.

Jedyna różnica polega na tym, że zakupujemy mieszkanie w budynku przystosowanym do wynajmu apartamentów. Pokoje urządzane są zazwyczaj w taki sposób, by wszystkie wyglądały spójnie i były odpowiednio wyposażone. Czasem w takich miejscach znajduje się infrastruktura przydatna do wakacyjnego najmu (restauracja, kawiarnia czy pralnia).

- Wymagania klientów pod względem infrastruktury są coraz wyższe. W polskich kurortach co prawda nadal można znaleźć mieszkania o niskim standardzie udostępniane turystom za niewielkie opłaty, inwestorzy zaczynają jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli zainwestują w mieszkania urządzone w standardzie hotelowym, ich stopa zwrotu może być zdecydowanie wyższa – podkreśla Piotr Puchała, prezes firmy Prestige, budującej aparthotel Bel Mare w Międzyzdrojach.

Zarządzanie

Kluczowym czynnikiem odróżniającym aparthotel od zakupu tradycyjnego apartamentu w miejscowości wypoczynkowej jest sposób w jaki jest zarządzany. Właściciele podpisują zazwyczaj umowy z operatorem aparthotelu i pozwalają mu zarządzać w swoim imieniu kupionym apartamentem. Zazwyczaj nie znaczy jednak zawsze. W przeciwieństwie do condohotelu, w aparthotelu właściciel nie musi podpisywać umowy z operatorem. Może zamieszkać w swoim apartamencie, sprzedać go lub wynajmować na własną rękę. Ważny jest też czas trwania umowy z operatorem – w przypadku aparthotelu trwa ona zazwyczaj 5 lat (w condohotelu to od 15 do nawet 30 lat). Taki czas trwania umowy w praktyce eliminuje ryzyko, utknięcia we współpracy, która nie będzie przynosić nam spodziewanych zysków.

Operator bierze na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie działań aparthotelu – jego praca nie różni się tu zbytnio od zarządcy tradycyjnego hotelu. Dba o pozyskiwanie gości, ich obsługę i zachowanie obiektu w odpowiednim stanie. Im więcej dodatkowych opcji oferuje obiekt, tym bardziej skomplikowana praca operatora, ale też tym większa szansa na wysokie obłożenie obiektu. O ile bowiem w miesiącach letnich miejscowości nadmorskie czy górskie nie mają z tym problemu, o tyle poza szczytem wpływ na zatrzymanie się gościa w hotelu ma dostęp do atrakcji dodatkowych i odpowiedniej infrastruktury.

Operator zajmuje się więc dbaniem o to, by obiekt generował przychody na odpowiednim poziomie, w zamian za co pobiera od właścicieli apartamentów połowę zysków. W zależności od obiektu i sposobu zarządzania nim oznacza to zazwyczaj od 4% do 8% wartości apartamentu w skali roku.

Dla kogo?

Inwestycja w aparthotel to zazwyczaj wydatek od 200 do 600 tys. zł. Najczęściej decydują się na nią przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów i członkowie kadry zarządzającej firm. Nie zawsze tak jednak jest. Wiele osób traktuje jednak taką inwestycję jako sposób na zabezpieczenie swojej emerytury. W przeciwieństwie do instrumentów giełdowych aparthotele charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, a zapewniają kilkakrotnie wyższą stopę zwrotu niż obligacje.

- Zapotrzebowanie na tego typu inwestycje jest olbrzymie. Gdy ogłosiliśmy, że budujemy aparthotel Bel Mare w Międzyzdrojach, zapytania od potencjalnych klientów mieliśmy jeszcze przed wbiciem w ziemię pierwszej łopaty. W ostatnim czasie rynkowe stopy zwrotu spadły, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na szukanie alternatywnych sposobów inwestowania – podsumowuje Piotr Puchała. – Na rosnącą popularność aparthoteli wpływa też fakt, że nie wymagają od inwestorów eksperckiej wiedzy z dziedziny finansów czy rynków kapitałowych. Do tego dochodzi też aspekt bezpieczeństwa, które w inwestycjach w nieruchomości wciąż pozostaje na wysokim poziomie – dodaje.  

wideo z wypowiedzią p. Piotra Puchały, prezesa firmy Prestige realizującej aparthotel Bel Mare w Międzyzdrojach znajduje się pod adresem.
https://www.youtube.com/watch?v=kpiicsdj5do


Źródło: Arskom.pl – 19.04.2017


Komentarze:

Nowy dyrektor generalny w Hotelu MDM w Warszawie ...więcej»

Scena ibis, czyli muzyczne występy w hotelach ...więcej»

W 114 dni dookoła świata - Lidl Podróże znów zaskakuje! ...więcej»

CAD członkiem grupy zagospodarowującej nieruchomości PKP S.A. ...więcej»

Hotele Diament partnerem Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2018 ...więcej»

Sposób na puste pokoje poza sezonem ...więcej»

I Ogólnopolski Próbny Egzamin Zawodowy już na koniec listopada! ...więcej»

Le Regina – najdroższy hotel w Polsce ...więcej»

Wielkie otwarcie niskich cen - nowa kampania taktyczna Focus Hotels ...więcej»

Poznań: Hotel Blow Up w Starym Browarze ...więcej»

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Dziękujemy firmie Kotaniec za owocną współpracę:)...

2017-11-17, 13:13:59 ~Hurtum.pl

Koneser to niewątpliwie naprawdę wielki sukces Pragi i...

2017-10-26, 21:44:33 ~zdrowy

stat4u

Copyright ©2015 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji