Czwartek 25 Kwiecień 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Gastronomia » Ułatwienia w planowaniu menu. Przewodnik po...

Artykuły serwisu


Ułatwienia w planowaniu menu. Przewodnik po Gastronomii dla Organizatorów Konferencji cz. 4


Dodano: 2006-11-12

Drukuj


Nie ma wątpliwości, że cena jest główną troską przy planowaniu menu bankietowych, ale nie powinna być jedyną. Dziesięć niżej wymienionych czynników jest również godnych rozważenia przy planowaniu w gastronomii.

1. Demografia. Wiele czynników może ci pomóc w określeniu rodzaju potraw akceptowalnych przez specyficzne grupy. Mogą nimi być: wiek, płeć, zawód, poziom socjalno–ekonomiczny, pochodzenie etniczne i obszar kraju, w którym mieszkają jej członkowie. „Wiek jest często wspaniałym wskaźnikiem”, zauważa Patti Shock, współautorka podręcznika „Hotel Catering: A Handbook for Sales and Operations” i profesor nadzwyczajny w College of Hotel Administration na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas, William F. Harrah. „Starsze osoby, na przykład, zazwyczaj nie lubią egzotycznych lub ciężkich, pikantnych potraw. Dlatego też planując posiłki dla starszych uczestników powinniście unikać nadmiernego używania czosnku, ostrych przypraw, cebuli i innych ciężkostrawnych rzeczy oraz herbatek ziołowych, glutaminianu jednosodowego dodawanego do potraw dla poprawy ich smaku, warzyw z rodziny kapustowatych i fasoli.” 2. Harmonogram. Zastanów się, co uczestnicy konferencji, będą robić bezpośrednio przed i po posiłku. Jeżeli przychodzą z zajęć, gdzie serwowano ciężkie, wypełniające przystawki i przekąski, posiłek powinien być lżejszy. Jeżeli przychodzą z przyjęcia, na którym serwowano jedynie trunki, posiłek powinien być cięższy. „Jeżeli goście, bezpośrednio po posiłku, mają się udać na spotkania biznesowe, podaj im potrawy, które będą ich utrzymywały w stanie pobudzenia.”, dodała Shock. „Potrawy z proteinami, takie jak owoce morza, wołowina i kurczaki powinny ich utrzymać w stanie pobudzenia. Węglowodany w ryżu, chlebie, makaronach mają na ludzi wpływ relaksujący i usypiający.”

3. Łatwość przygotowania. Niektóre wyrafinowane pozycje menu nie mogą być przygotowywane i serwowane w dużych ilościach, bez utraty swoich wartości smakowych. „Homary, suflety, pieczone żeberka jagnięce i na przykład pieczone kaczki to potrawy, których zadowalające przygotowanie i podanie dla większej ilości osób jest praktycznie niemożliwe,” powiedziała Shock.

Z drugiej strony kurczaki i wołowina to podstawowe potrawy wchodzące w skład każdego bankietowego menu. Łatwo się je przygotowuje, można je przyrządzić na szereg sposobów i są do przyjęcia dla większości osób. Wołowina ma również taką zaletę, że jest stale dostępna w szerokiej gamie elementów kulinarnych.

4. Robocizna. Koszty wynagrodzeń – zdaniem Srock - mogą stanowić około jednej trzeciej lub więcej ogólnej kwoty kosztów gastronomii. Dlatego też sensownym wydaje się pozbycie takich pozycji z menu, które wymagają dużo czasu lub zaangażowania zbyt wielu par rąk w ich przygotowanie. Dla przykładu można byłoby zrezygnować z takich pozycji jak faszerowane piersi z kurczaka, wołowina w cieście francuskim, ryba pieczona w folii, jednostkowe suflety, pracochłonne przybrania warzywne lub dekoracyjne sosy.

5. Przydatność do spożycia. Ponieważ funkcje żywieniowe nie zawsze ulegają istotnemu pogorszeniu w miarę upływu czasu, sensownym będzie również zamawianie takich pozycji menu, które zachowują dłużej swoją przydatność do spożycia. „Duże porcje żywności lepiej utrzymują ciepłotę i chłód, niż porcje mniejsze,” powiedziała Shock. Udzieliła również kilku innych wskazówek: Całe kawałki mięsa lepiej trzymają temperaturę, niż kawałki pokrojone. Kawałki sałaty pozostają świeższe i chłodniejsze, niż przygotowana, gotowa surówka. Owoce i bułeczki przechowywane w całości, pozostają dłużej świeższe, niż gdyby były pokrojone. No i warzywa w całości, przechowują się lepiej, niż pokrojone w słupki.

„Sałatki Cezar dla 300 osób nie można długo przechowywać. Jeżeli trzyma się je dłużej, niż 40 minut, sałata zaczyna więdnąć” dodaje Peter Rice, dyrektor ds. gastronomii w Hyatt Regency Scottsdale. Makarony również mają krótkie terminy zachowywania walorów estetyczno smakowych. Jeżeli, przykładowo, trafimy na przedłużające się wykłady, makaron może wyschnąć w zbyt gorącym opakowaniu.”

Przykłady potraw, które zachowują świeżość w dłuższych okresach czasu obejmują: kurczaki, filet mignon (stek z polędwicy wołowej), steki wieprzowe po szwajcarsku, medaliony wołowe, polędwica wieprzowa w sosie, pieczone ziemniaki, zielona fasolka, ryż, parzone marchewki i jajecznica.

6. Dostępność składników. Kiedy jest to możliwe, staraj się uwzględniać sezonowe składniki w swoim menu. Nie tylko w ten sposób wzbogacamy i urozmaicamy jakość przygotowywanych potraw, ale stają się one dużo tańsze. Podobnie, pozycje menu przygotowywane z rodzimych składników są mniej kosztowne, niż te wymagające sprowadzania składników z innych miejsc.

„Każdy region ma wielką okazję promowania rodzimych potraw” powiedziała Dana Durand, dyrektor ds. cateringu i usług konferencyjnych w Hyatt Regency w Monterey. „Owoce morza, są oczywiście najlepsze w Monterey, ale przecież sąsiadujemy z Salinas Valley, która jest warzywną salaterką Stanów Zjednoczonych; jesteśmy chyba stolicą świata karczochów i sąsiadujemy ze światową stolicą truskawek. Mamy dostęp do wszelkiego rodzaju, świeżych produktów.”

7. Ograniczenia w wyposażeniu. Niektóre rodzaje potraw wymagają specjalnych urządzeń, do ich właściwego przygotowania lub podania. „Konsumowany na stojąco obiad z pieczonych żeberek dla 2.500 osób, zazwyczaj wymaga całej baterii piecyków wyposażonych w piekarniki. A wielki bankiet wymagający podania paru setek mocno schłodzonych aperitifów, nie będzie właściwie obsłużony, jeżeli obiekt nie posiada wystarczającej powierzchni pomieszczeń chłodniczych” wskazała Shock. Podobnie hotel może nie dysponować mocą piekarniczą i magazynową, aby przygotować 2.000 porcji nowojorskich steków lub wystarczającej ilości patelni i powierzchni stolikowej aby przygotować wystarczającej dla wszystkich, ilości smażonych po wiejsku ziemniaków dla 1.000 uczestników konferencji.

8. Zrównoważone menu. Apetyt jest stymulowany poprzez wszystkie zmysły, dlatego ważne jest zrównoważenie smaków, kolorów, konsystencji, kształtów i temperatur. Weź pod uwagę niżej przedstawione rady, które pani Shock przekazuje swoim studentom.

Smak: Spróbuj włączyć coś słodkiego, cierpkiego, łagodnego, słonego i kwaśnego do każdego posiłku.

Kolor: Staraj się kontrastować barwy i tworzyć atrakcyjne kombinacje kolorów. (Pomyśl jak nieapetycznie wygląda talerz białego indyczego mięsa, podany z pouree ziemniaczanym i kalafiorem)

Konsystencja: Staraj się stwarzać kombinacje kruchości, delikatności, elastyczności i trwałości.

Kształt: Mieszaj i dopasowuj kształty i rozmiary, łącząc pozycje płaskie, okrągłe, długie, posiekane, postrzępione, spiętrzone, rurkowe, kwadratowe itd.

Temperatura: Staraj się dysponować zarówno gorącymi jak i zimnymi artykułami, podając być może gorący aperitif z chłodną sałatką.

9. Prezentacja. Ludzie uwielbiają spożywać potrawy, które są atrakcyjnie zaprezentowane. „Na śniadanie przygotowałam jogurt z jagodami w szklankach do martini” powiedziała Debra Dohnert, starszy organizator konferencji z American Institute of Certified Public Accountants. „Przygotowałam również kuskus w foremkach kuchennych i zmieniłam kolor talerzy do każdego dania aby uczynić je bardziej ekscytującymi. Wszyscy byli zachwyceni, a usprawnienia te nic nie kosztowały.”

10. Styl obsługi. „Nie każdy posiłek powinien być podawany na talerzu,” zauważyła Karen Watson, dyrektor planowania księgowego w firmie Conferon. Zmienianie stylów obsługi powoduje, że obsługa staje się bardziej interesująca. Zastosuj jednego dnia przy śniadaniu styl rodzinny a innego stół szwedzki, przyjęcie na stojąco jednego wieczoru i obiad zasiadny w innym dniu.

Style obsługi



Obsługa amerykańska lub serwowana do stolika jest najbardziej powszechnym stylem obsługi stosowanym na bankietach. Istnieje jednak kilka innych stylów obsługi stosowanych w pewnego typu bankietach. Poniżej zaprezentowano kilka bardziej popularnych stylów bankietowych.

Styl amerykański (potrawy na talerzach serwowane do stolika). Potrawa jest nakładana na talerz w kuchni i podawana klientowi do stolika. Dodatkowych naczyń używa się do podawania chleba, masła i sałatek. Posiłki podaje się z lewej strony, napoje z prawej, a pozostałości usuwa się z prawej strony klienta. Jest to najbardziej funkcjonalny, powszechny, ekonomiczny, dający się kontrolować i skuteczny typ obsługi. Jeżeli jednak potrawy są nakładane na talerze z dużym wyprzedzeniem przed podaniem, potrawy mogą cieknąć, zmienić barwę lub w innym sposób tracić na jakości.

Styl angielski (styl rodzinny). Ogromne serwisowe półmiski i miski są wypełniane potrawami w kuchni i ustawiane na stolikach przez kelnerów. Goście częstują się i przesuwają potrawy następnym osobom. Wielu organizatorów konferencji unika tego typu obsługi (przynajmniej, jeżeli chodzi o obiady), ponieważ są bardziej kosztowne, z uwagi na ilość artykułów konsumpcyjnych, które trzeba zamówić. Przykładowo, jeżeli jest ośmiu gości, musisz przygotować więcej niż 8 porcji wołowiny, kurczaka lub ryby na półmisku.

Styl francuski. W najbardziej powszechnej formie francuskiej obsługi, półmiski z potrawami są gromadzone w kuchni i kelnerzy podają półmiski do stolików. Goście wybierają porcje potraw, a kelner używając dwóch dużych srebrnych widelców, umieszcza potrawę na talerzach gości. Każdy kawałek potrawy jest oddzielnie serwowany z półmiska na talerz gościa. Obsługa wykonywana jest z lewej strony. Styl francuski jest imponujący, ale wymaga dużo wolnej przestrzeni między stolikami, wymaga więcej czasu i bardziej doświadczonego personelu.

>b>Styl rosyjski. Potrawa jest całkowicie przygotowana w kuchni i podzielona na porcje. Wszystkie dania są serwowane albo z półmiska albo z naczynia typu „escoffier”. Do podawania zup używa się waz, a sałatki są podawane w specjalnych miseczkach. Kelner stawia właściwy talerz przed każdym gościem. Po ustawieniu talerzy, kelner wraca z tacą, na której znajdują się przygotowane potrawy i obchodząc stolik w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podaje potrawy prawą ręką, z lewej strony gościa. Tak jak w przypadku stylu francuskiego, obsługa typu rosyjskiego jest imponująca, ale wymaga wolnej przestrzeni między stolikami, więcej czasu i doświadczonego personelu.

Źródło: The Convention Liaison Council Manual and Hotel Catering: A Handbook for Sales and Operations

Kiedy masz już rozpracowane menu dla każdego typu posiłku, miej na uwadze, że o ile uczestnicy konferencji będą przebywali w hotelu przez kilkanaście dni i jedli głównie posiłki z cateringu, musisz uważać, aby nie powtarzać potraw z posiłku na posiłek lub z dnia na dzień. „Nie chciałbyś podać ciasta marchewkowego na deser, po tym jak podałeś wcześniej sałatkę z rodzynek i marchewki lub sałatkę ze szklistej marchewki poprzedniego wieczoru.” wskazała Shock. „Im dłużej trwa konferencja, tym większy problem.”

Watson rekomenduje rozpocząć od najważniejszych – i prawdopodobnie najdroższych – wydarzeń, takich jak przyjęcie powitalne, kolacja pożegnalna lub lunch z rozdaniem nagród. „Jeżeli zdecydujesz urządzić teksańsko – meksykańskie przyjęcie powitalne, wyeliminujesz teksańsko – meksykańskie elementy w czasie lunchu. Jeżeli zdecydujesz się na cztero daniowy obiad pożegnalny, z okoniem morskim jako daniem głównym, tym samym wyeliminujesz rybę na lunch. Wszystko jest sprawą równowagi” powiedziała.

Upewnij się, aby zapewnić różnorodność warzyw i potraw zawierających skrobię, na lunch i kolację, jak również jako dania główne. „Hotel wielokrotnie będzie cię zachęcał abyś korzystał z wyboru dokonywanego przez szefa kuchni, ale upewnij się, że takie same warzywa nie będą serwowane dwa razy z rzędu” zauważa Watson. „Nie zakładaj, że tak się nie zdarzy... zastrzeż to sobie w umowie.” Jeżeli chodzi o potrawy zawierające skrobię, ziemniaki mogą być smażone, pieczone, gotowane, zapiekane lub tłuczone. Opcje dla ryżu to: biały, brązowy, dziki, długo-ziarnisty, pilaw i risotto. Makaron można przygotować na tysiące sposobów, od ‘orzo’ przez ‘penne’ do ‘fettuccini’. A jeszcze inną opcją jest polenta.

Nie zapominajcie również o deserach. „Niezależnie od faktu, że ludzie są coraz bardziej świadomi konsekwencji zdrowotnych, oczekuje się podawania fantazyjnych deserów. Typowy gość czuje się oszukany, jeżeli posiłek kończy się bez deseru lub jeżeli deser jest byle jaki” powiedziała Shock. „Deser kreuje ostatnie wrażenie posiłku, które powinno być spektakularne.”

Planując menu na wielodniową konferencję, pamiętaj aby wziąć również pod uwagę towarzyszące konferencji wycieczki i imprezy sponsorowane. Nie chciałbyś, przykładowo, aby twoi goście mieli sernik na imprezie sponsorowanej, potem na wycieczce i ponownie na kolacji pożegnalnej.

Inną lekcja, którą powinni się nauczyć organizatorzy konferencji, jest konieczność rozmawiania z szefem kuchni, szczególnie wtedy gdy chcieliby uzyskać bardziej wystrzałowy efekt za swoje pieniądze. „Szef kuchni to takie nieocenione źródło” powiedział Rice. „On lub ona może popatrzeć na menu i orientując się w kosztach, coś usunąć bądź dokonać jakiejś zamiany – może na inny element kulinarny mięsa, który nie wpłynie na jakość, ale zapewni nam większy margines zysku.”

„Kiedy zaczniesz rozmawiać bezpośrednio z szefem kuchni, on lub ona staną się częścią wydarzenia, w odróżnieniu od kogoś, kto patrzy na imprezę poprzez przeglądanie ‘papierków’” dodaje Rick Mitrovich, dyrektor ds. cateringu i obsługi konferencji w Hyatt Regency Atlanta. „Obecnie, w związku z tym, możesz się znaleźć w takiej sytuacji, która we wszystkich przypadkach może okazać się dla ciebie korzystna.”

Źródło: Conferon

© Copyright 2006
www.pcma.org
Przedruk i tłumaczenie za zgodą Convene - magazynu wydawanego przez Professional Convention Management Association.


Komentarze:

System HACCP dla gastronomii - dlaczego jest niezbędny? ...więcej»

Audyt jakości w gastronomii - czym jest i dlaczego jest taki istotny ...więcej»

Sezonowanie mięs i serów ...więcej»

Jakie menu przygotować na imprezę, gdy goście nie jedzą glutenu? ...więcej»

Jak poprawić efektywność konferencji? Zaserwuj gościom Brain Food! ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji