Strona główna » Aktualności gastronomiczne » Browar Zamkowy Cieszyn na Szlaku Zabytków...

Aktualności gastronomiczne


Browar Zamkowy Cieszyn na Szlaku Zabytków Techniki


Dodano: 2017-01-20

Drukuj

Wyślij


Jeden z najstarszych działających browarów w Polsce trafił na listę obiektów Szlaku Zabytków Techniki w województwie śląskim. Browar Zamkowy Cieszyn wzbogaci ofertę popularnego szlaku turystyczno-kulturalnego, skupiającego kompleksy stanowiące industrialne dziedzictwo regionu.

Szlak Zabytków Techniki utworzony przez samorząd województwa śląskiego, od 10 lat gromadzi obiekty reprezentujące tradycje górnicze, hutnicze, energetykę, kolejnictwo, łączność, włókiennictwo, produkcję wody oraz przemysł spożywczy. W tym roku do listy 36 przemysłowych kompleksów turystycznego szlaku samochodowego dołączył także Browar Zamkowy w Cieszynie, który od 170 lat realizuje nie tylko piwowarską, ale również kulturową misję w regionie. Obok niego na zaszczytnej liście pojawiła się także kopalnia Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, Familoki – zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Śląskie oraz Walcownia cynku w Katowicach. Wśród zabytków muzeum znajduje się również znane w całej Europie Muzeum Browaru w Żywcu.



Browar Zamkowy w Cieszynie to perła piwowarskiego dziedzictwa. Jest znany ze stosowania tradycyjnej i obecnie rzadkiej już metody fermentacji w otwartych kadziach. Do dziś w procesie produkcji wykorzystuje unikatowe maszyny z przełomu wieku. Browar Zamkowy poza codziennym warzeniem piwa jest również dostępny dla zafascynowanych browarnictwem turystów. Zwiedzający mogą poznać historię browaru oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat produkcji tego cenionego trunku. Browar Zamkowy Cieszyn jest także organizatorem lubianego zarówno przez piwowarów, jak i turystów festiwalu piwa „Bracka Jesień”.

Zdecydowaliśmy się na umieszczenie Browaru Zamkowego Cieszyn na liście Szlaku Zabytków Techniki przede wszystkich ze względu na to, jak dużą wagę przykłada się w nim do tradycji. Blisko dwa stulecia nieprzerwanego funkcjonowania zasługują na wyróżnienie. To historyczne miejsce z prawdziwym potencjałem, które oddaje kwintesencję pracy miejscowych piwowarów i aktywnie edukuje kolejne pokolenia sympatyków piwa. Browar w Cieszynie jest jednym z najbardziej tradycyjnych, a jednocześnie nadal produkujących obiektów szlaku. Zachowując swoje starodawne metody i narzędzia (takie jak korytko Granta, czy młynek do słodu ciemnego), dziś może poszczycić się oryginalnością, jakiej brakuje nawet najbardziej zaawansowanym technologicznie warzelniom – wyjaśnia dr Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Browar Zamkowy Cieszyn otwarty jest dla zwiedzających w każdy weekend. Wizyty z przewodnikiem odbywają się w piątki o godz. 18:00 oraz w soboty o godz. 13:00 i 15:00. Więcej informacji na temat browaru znajduje się na stronie internetowej: www.browarcieszyn.pl.

--------------------------
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce posiadający najszersze portfolio 12 stylów piwnych, 16 marek i 41 produktów. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z najpopularniejszych polskich piw eksportowych, sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najsilniejszych marek spółki należą też: Heineken, Desperados, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna), Brackie (Polska południowa). Spółka prowadzi również sprzedaż zagranicznych piw specjalnych (Paulaner, Affligem) oraz polskich piw specjalnych (Żywiec Porter, Żywiec Marcowe, Żywiec Białe, Żywiec Bock, Żywiec APA, Żywiec Saison, Żywiec Szampańskie, Warka Radler, Kaper). Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN. W 2015 roku Grupa Żywiec sprzedała ponad 11 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Browarze Zamkowym Cieszyn. Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród producentów piwa w Polsce, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r.

Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl


Źródło: HKStrategies.com – 19.01.2017


Komentarze:

Dwa i więcej w jednym, czyli najciekawsze koncepty gastronomiczne ...więcej»

Ostatni Mikser Kulinarny w drugiej edycji programu Szef dla Młodych Talentów ...więcej»

Nowa restauracja Sphinx w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu ...więcej»

Krajowy finał World Class 2018 rozstrzygnięty! ...więcej»

Pierwsze akredytowane laboratorium, które bada wina ...więcej»

Pierwsze akredytowane laboratorium, które bada wina ...więcej»

Dwa i więcej w jednym, czyli najciekawsze koncepty gastronomiczne ...więcej»

Nowa restauracja Sphinx w Galerii Dominikańskiej we Wrocławiu ...więcej»

Ostatni Mikser Kulinarny w drugiej edycji programu Szef dla Młodych Talentów ...więcej»

Krajowy finał World Class 2018 rozstrzygnięty! ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji