Strona główna » Aktualności hotelarskie z kraju » Mazurski standard hotelowy w górę!

Aktualności hotelarskie z kraju


Mazurski standard hotelowy w górę!


Dodano: 2011-04-18

Drukuj

Wyślij



Mikołajki (foto nadesłane)


Warmia i Mazury to jeden z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Jak pokazuje najnowszy raport firmy doradczej Cushman & Wakefield na rozwój bazy hotelowej w tym regionie ma wpływ stale rosnący popyt na usługi hotelowe, głównie ze strony turystów krajowych. Działania promocyjne związane z udziałem regionu w światowym plebiscycie „Nowe 7 Cudów Natury”, w którym Mazury są jednym z liczących się kandydatów, dodatkowo przyczyniają się  się do wzrostu konkurencyjności i atrakcyjności regionu.

Zgodnie z raportem „Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur” przygotowanym przez firmę Cushman & Wakefield w strukturze wszystkich obiektów zakwaterowania zbiorowego w omawianym regionie najliczniejszą grupę stanowią hotele. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie funkcjonują tu 154 całoroczne obiekty zakwaterowania zbiorowego dysponujące 15.520 miejscami noclegowymi, z czego 68% oferują hotele. W Polsce hotele definiuje się jako obiekty zakwaterowania zbiorowego posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym przede wszystkim pokoi jedno- i dwuosobowych, świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów.

Hotele na pojezierzach Warmii i Mazur oferują około 9.040 miejsc noclegowych w 4.280 pokojach, co stanowi około 4% krajowej podaży. Liczba miejsc noclegowych nie jest tożsama z liczbą łóżek, gdyż te mogą mieścić jedno lub dwa miejsca noclegowe. W regionie pojezierzy Warmii i Mazur większość hoteli zarządzanych jest przez właścicieli prywatnych. Dwa obiekty zarządzane są przez międzynarodowych operatorów hotelowych: Hotel Mercure Mrongovia Resort & SPA w Mrągowie oraz Hotel Omega w Olsztynie (Accor Hotels & Resorts), a osiem przez operatorów krajowych: Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie (Hotele SPA Dr Irena Eris), Hotel Gołębiewski w Mikołajkach (Hotele Gołębiewski), Hotel Rydzewski w Ełku (Start Hotele), Hotel na Skarpie w Olsztynie (21 Hotele), Hotel Park (Park Hotele) oraz Hotele Anders w Starych Jabłonkach, Miłomłyn w Miłomłynie i Zamek w Rynie (Hotele Anders).


Kategoryzacja

Każdy obiekt hotelarski otrzymuje kategorię uzależnioną od jego standardu i zakresu świadczonych usług. W podziale na kategorie, na pojezierzach Warmii i Mazur dominują hotele trzy- i dwugwiazdkowe. W porównaniu do innych regionów turystycznych, dość duży udział w rynku hotelowym mają hotele czterogwiazdkowe (8). Hotele jednogwiazdkowe stanowią niecałe 2% miejsc noclegowych regionu. Najbardziej wymagający goście mają tu do dyspozycji tylko jeden hotel pięciogwiazdkowy” – mówi Michał Kuliński, z działu Wycen i Doradztwa Cushman & Wakefield.

Usługi dodatkowe

Oferta hotelowa obiektów położonych na pojezierzach Warmii i Mazur jest stosunkowo bogata, szczególnie jeśli porównamy ją z zakresem usług świadczonych w hotelach zlokalizowanych w innych regionach turystycznych Polski. Z roku na rok zwiększa się liczba hoteli świadczących usługi z zakresu SPA & Wellness, rekreacyjno-sportowych, czy rozrywkowych. Również istniejące obiekty poszerzają zakres świadczonych usług.

Obłożenie

Stopień wykorzystania pokoi w hotelach położonych na obszarze pojezierzy Warmii i Mazur w 2009 r. wyniósł ponad 34% i był niższy o 1,5 punktu procentowego w stosunku do 2008 r. Wynajęto około 493.000 pokoi, z czego prawie 29% turystom zagranicznym. Obłożenie na poziomie 20-40% związane jest z sezonowością turystyki w regionie przypadającej na okres od maja do września.

„Największe obłożenie pokoi hotelowych występuje na Pojezierzu Mazurskim, natomiast najmniejsze na Pojezierzu Iławskim. W porównaniu z rokiem 2008 odnotowano jego spadek we wszystkich hotelach na pojezierzach Warmii i Mazur, oprócz hoteli na Pojezierzu Iławskim. Dodatni wynik w Iławie i okolicach świadczy o rosnącej popularności tego regionu i jego potencjale turystycznym. W kolejnych latach prognozuje się wzrost współczynnika obłożenia pokoi na terenie pojezierzy Warmii i Mazur. Wzrost popytu na usługi konferencyjne w hotelach ze strony turystów biznesowych wynikający z ogólnej poprawy sytuacji gospodarczej oraz stale rosnący odsetek turystów krajowych korzystających z bazy hotelowej w Polsce powinny przełożyć się na wyraźny wzrost obłożenia pokoi hotelowych w regionie w najbliższych latach” – mówi Michał Kuliński, autor raportu.

Prognozy

„Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur charakteryzuje się dużym potencjałem rozwojowym. Wyjazdy nad jeziora to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wakacji w Polsce. Ponadto baza hotelowa pojezierzy Warmii i Mazur jest jedną z najlepiej rozwiniętych w Polsce pod względem oferty usług dodatkowych. Hotelarze stawiają zwłaszcza na SPA & Wellness. Usługi tego typu przyciągają turystów poza sezonem, dzięki czemu hotele utrzymują w miarę stały poziom obłożenia przez cały rok” – podsumowuje Michał Kuliński.

_________________________________________________________________________________

OPIS POSZCZEGÓLNYCH REGIONÓW:

Region Pojezierza Mazurskiego

Pojezierze Mazurskie charakteryzuje się najlepiej rozwiniętym rynkiem hotelowym. Najwięcej miejsc noclegowych oferują obiekty na terenie najpopularniejszych kurortów turystycznych: Mikołajek, Mrągowa oraz Giżycka. W 2010 r. baza hotelowa tego regionu powiększyła się o Hotel Ognisty Ptak w Ogonkach, Hotel Masovia w Giżycku oraz Hotel Solar Palace w Mrągowie. Atutami regionu Pojezierza Mazurskiego są Wielkie Jeziora Mazurskie z doskonałymi warunkami do uprawiania żeglarstwa i innych sportów wodnych, a także doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna. Prognozuje się, że w najbliższych latach powstaną kolejne obiekty hotelowe, zwłaszcza o wyższym standardzie. W trakcie budowy znajdują się obecnie 2 hotele w Mikołajkach. Duży wpływ na rozwój bazy hotelowej ma promocja regionu w związku ze światowym plebiscytem „Nowe 7 Cudów Natury”, w którym Mazury są jednym z liczących się kandydatów.

Region Pojezierza Olsztyńskiego

Pojezierze Olsztyńskie ma drugą co do wielkości bazę hotelową na pojezierzach województwa warmińsko-mazurskiego. Najwięcej obiektów znajduje się w Olsztynie, m.in. ze względu na pełnione przez miasto funkcje administracyjne. Większość hoteli w regionie została wybudowana w ostatniej dekadzie. Atrakcyjność tego miejsca wynika nie tylko z pięknych krajobrazów i czystego środowiska naturalnego, ale także w miarę dogodnego dojazdu z Warszawy czy Trójmiasta drogą krajową nr 7. Na Pojezierzu Olsztyńskim działalność prowadzi obecnie 57 całorocznych obiektów zakwaterowania zbiorowego dysponujących 6.064 miejscami noclegowymi, z czego 60,2% oferują hotele. Budowa trasy ekspresowej S7, która znacznie skróci dojazd na Pojezierze Olsztyńskie ze stolicy i Trójmiasta powinna jeszcze bardziej uatrakcyjnić region i przyczynić się do rozwoju bazy hotelowej.

Region Pojezierza Ełckiego

Pojezierze Ełckie należy do regionów turystycznych ze słabo rozwiniętą bazą hotelową. Brak odpowiedniej infrastruktury turystycznej oraz szybkich i wygodnych połączeń drogowych czy kolejowych negatywnie wpływa na działalność hotelową w regionie. Pojezierze ma bardzo duży potencjał turystyczny, jednak bez odpowiednich inwestycji w budowę nowych, jak i unowocześnienie już istniejących obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz intensyfikacji działań promocyjnych, rozwój bazy hotelowej będzie bardzo utrudniony.

Region Pojezierza Iławskiego

Pojezierze Iławskie ma najsłabiej rozwiniętą bazę hotelową. Choć nie tak atrakcyjne jak Pojezierze Mazurskie, może się okazać korzystną alternatywą dla pozostałych regionów turystycznych Warmii i Mazur. Atutem regionu, podobnie jak w przypadku Pojezierza Olsztyńskiego, jest w miarę dogodny i szybki transport, który jeszcze się poprawi, gdy zostanie ukończona budowa trasy S7. Obecnie w budowie znajduje się 1 hotel czterogwiazdkowy w Iławie oraz 1 hotel trzygwiazdkowy, który ma zostać oddany do użytku nad brzegiem jeziora Jeziorak.

Wykorzystane dane pochodzą z raportu „Rynek hotelowy na pojezierzach Warmii i Mazur” przygotowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Dokładny opis przyjętej metodologii znajduje się w raporcie. W celu przedstawienia bardziej czytelnej interpretacji rynku hotelowego w poszczególnych regionach, omawiane obszary zostały ujęte w klasyfikacji zgodnie z istniejącym podziałem administracyjnym (powiaty, gminy).

Źródło: Cushman & Wakefield - 18.04.2011


Komentarze:

Arkadiusz Wejer z Hotelu Gwiazda Morza. Czym zaskoczy przyszłych gości? O tym opowie w naszej rozmowie. ...więcej»

Sun & Snow z nową nadmorską inwestycją w Jastrzębiej Górze ...więcej»

Novotel Poznań Centrum w nowej odsłonie ...więcej»

Ceny nad polskim Bałtykiem. Ile zapłacimy za wakacje? ...więcej»

Selina planuje otworzyć hotel w Warszawie. Jakich nieruchomości szuka? ...więcej»

Sposób na puste pokoje poza sezonem ...więcej»

Le Regina – najdroższy hotel w Polsce ...więcej»

Wielkie otwarcie niskich cen - nowa kampania taktyczna Focus Hotels ...więcej»

Poznań: Hotel Blow Up w Starym Browarze ...więcej»

Zielona Góra: Hotel Wellstreet zamknięty po zaledwie kilku tygodniach działalności od oficjalnego otwarcia ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji