Niedziela 21 Kwiecień 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Ciekawostki » Namibia - kraina kobiet w kolorze ochry

Artykuły serwisu


Namibia - kraina kobiet w kolorze ochry


Dodano: 2020-04-27

Drukuj


Kontynent afrykański kojarzy się przeciętnemu turyście z Polski z sienkiewiczowskim obrazem odmalowanych w "Pustyni i Puszczy". W rzeczywistości jest on dużo bardziej zróżnicowany, zwłaszcza współcześnie, gdzie obok różnic geograficznych i kulturowych dochodzą do głosu rozbieżności cywilizacyjne i gospodarcze. Północ mocno różni się od południa, a wschód od zachodu. Na krańcach południowych położone jest jedno z najciekawszych i godnych odwiedzenia państw Afrykańskich - Namibia.

 

Podróż życia

 

Afryka kojarzy się z rozległymi terenami, na których niepodzielnie panuje dziewicza przyroda. Olbrzymie parki narodowe, z fauną i florą niewystępującą nigdzie indziej na świecie i rdzenne kultury - magiczne i fascynujące. Dla wielu wyprawa do Afryki to marzenie, którego spełnienie stanowi niejako zwieńczenie życia. Jednym z ciekawszych zakątków Afryki jest Namibia. To duże państwo na południowym krańcu kontynentu położone między RPA, Botswaną, Zambią i Angolą od zachodu oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Namibia przez podróżników nazywana jest rajem dla fotografów, charakteryzuje się jednymi z najpiękniejszych krajobrazów, a przede wszystkim niezwykłymi kolorami i magicznym światłem. To państwo, na którego terenie znajdziemy prawie wszystko: położone nad oceanem plaże, góry, wyżyny, wodospady, sawannę czy pustynię. Niemal dwa razy większy od Polski obszar zamieszkuje niespełna dwa i pół miliona mieszkańców. Reszta to dzika przyroda.

 

Geografia, fauna i flora

 

Namibia leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, co sprawia, że opady są tam niewielkie i zależą od regionu. Na przeważających połaciach kraju panują warunki pustynne i półpustynne, a gleby są ubogie. Pomimo tak niesprzyjających warunków żyje tam bardzo dużo unikatowych gatunków roślin i zwierząt. Sprzyja temu utworzenie parków narodowych, w tym największego o powierzchni 22 tysięcy km² Parku Etosha, w których żyją cenne przyrodniczo gatunki. Na terenie Namibii położone też jest jedno z najsuchszych miejsc na ziemi, gdzie opady występują raz na kilka lat i są bardzo skromne, z niezwykłymi wydmami koloru ochry. Żaden opis nie odda piękna tych terenów. Trzeba udać się tam osobiście i przekonać na własne oczy. Jeśli kogoś zainteresowała Namibia, wyprawy w tym kierunku organizują wyspecjalizowane firmy. Podróż do tego kraju możliwa jest w każdym okresie roku, gdyż nie jest tam zbyt gorąco, chociaż słoneczna pogoda panuje przez 300 dni w roku. Szczyt dodatnich temperatur przypada na grudzień i styczeń i wynosi 25-27 stopni, najzimniej jest w lipcu i sierpniu, gdy temperatura spada do maksymalnie kilkunastu stopni, a na terenach wyżynnych miejscowo występują przymrozki.

 

Turystyka

 

Namibia jest państwem, które czerpie z turystyki coraz większe zyski, dlatego tamtejszy rząd mocno inwestuje w tę gałąź gospodarki. To sprawiło, że dobra infrastruktura w połączeniu z walorami przyrodniczymi (około 40% powierzchni kraju to obszary chronione) oraz kulturowymi, stała się wielkim atutem i zaczęła przyciągać turystów. Zwolennicy stacjonarnych pobytów mogą skorzystać z ośrodków nad oceanem organizujących rejsy statkami połączone z karmieniem uchatek. Dla tych, którzy chcą poczuć smak prawdziwej przygody, jazdy po bezdrożach czy kempingów pod gołym niebem i wybrali kierunek Namibia wyprawy organizują doświadczeni przewodnicy. Dodatkowym atutem jest język urzędowy, którym jest angielski, co bardzo ułatwia poruszanie się i komunikację.

 

Plemię kobiet w kolorze ochry

 

Dla członków plemienia Himba Namibia jest domem. Choć tragiczna historia Afryki ich nie oszczędziła, a okrutne traktowanie przez niemieckich kolonialistów niemal przyczyniło się do ich wyginięcia, przetrwali i można dzisiaj podziwiać tę niezwykłą, magiczną kulturę. Plemię Himba liczy obecnie, według różnych szacunków, od 20 do 50 tysięcy osób. Jego członkowie zajmują się głównie pasterstwem, co w tak niesprzyjających ku temu warunkach oznacza ciągłe poszukiwanie pastwisk i wody. Prowadzą więc koczownicze życie, wciąż przemieszczając się z miejsca na miejsce. Kobiety Himba słyną z tego, że codziennie smarują swoje ciało pastą otjize, czyli mieszaniną ochry, tłuszczu z krowiego mleka, popiołu i ekstraktów z dzikich roślin. Stanowi to swego rodzaju makijaż, służący ozdobie, ale przede wszystkim jest bardzo dobrą ochroną przed zabójczymi promieniami słońca, insektami i odwodnieniem organizmu. Jest to o tyle ważne, że ich ubiór stanowią tylko przepaski biodrowe z koźlęcej skóry oraz biżuteria. Szczególne znaczenie mają w tej społeczności kobiece fryzury, również obficie potraktowane wspomnianą mieszanką. Jeśli dziewczyna ma twarz zasłoniętą włosami oznacza to, że jest jeszcze za młoda do zamążpójścia. W momencie, gdy osiąga gotowość do założenia rodziny zmienia uczesanie i odsłania twarz - jest to sygnał dla ewentualnych kandydatów na męża.

 

Namibia to kraj niezwykły, malowniczy i bardzo otwarty na turystów. Wart odwiedzenia nie tylko dla krajobrazów i dzikiej przyrody, ale także dla rdzennych kultur, które mogą już niedługo przestać opierać się cywilizacji i po prostu zniknąć.


Komentarze:

Wyjazdy kamperem – sposób na komfort i swobodę podczas urlopu ...więcej»

Gdzie jechać w góry na Święta? Boże Narodzenie w sercu Beskidów, czyli jak zaplanować wyjazd dla całej rodziny? ...więcej»

Hotel w górach: czym się kierować przy wyborze takiego obiektu? ...więcej»

Glamping,czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o luksusowych kempingach ...więcej»

Hotel nad jeziorem koło Dębicy ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji