Strona główna » Ciekawostki » Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?

Artykuły serwisu


Co warto zobaczyć w Kazimierzu Dolnym?


Dodano: 2022-07-26

Drukuj


Kazimierz Dolny to bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Położony jest nad Wisłą, z racji czego bardzo często bywa zamiennie nazywany Kazimierzem nad Wisłą. Miejscowość wyróżnia naprawdę niepodrabialny klimat, a także mnóstwo fantastycznych zakamarków, które podbiją serce każdego turysty. Ogromną miłością do miasta pałają nie tylko turyści, ale i artyści, którzy zakładają tu klimatyczne, niewielkie galerie sztuki. Wiele osób zadaje sobie pytanie, w czym tkwi sekret popularności tego niewielkiego miasteczka. Otóż wbrew pozorom, ma ono do zaoferowania mnóstwo wartych zwiedzenia atrakcji. Nic więc dziwnego, że w weekendy uliczki Kazimierza Dolnego wypełniają się setkami żądnych wrażeń turystów.

 

Jak długo może potrwać zwiedzanie miasta?

 

Z racji tego, że w Kazimierzu Dolnym naprawdę jest co zwiedzać, na odkrycie wszystkich sekretów miasta najlepiej przeznaczyć jest cały weekend. Niemniej jednak osoby, które nie dysponują dużą ilością wolnego czasu, najważniejsze atrakcje miasteczka mogą zwiedzić w kilka godzin. Z pewnością jednak warto zdecydować się na powolny, niespieszny spacer, podczas którego można chłonąć niesamowity klimat miejscowości.

 

Rynek w Kazimierzu Dolnym

 

Chcąc odwiedzić rynek w Kazimierzu Dolnym warto zwrócić uwagę na to, z której strony się na niego wkracza. Nie ma bowiem co ukrywać, że tutejszy rynek najlepiej prezentuje się od strony ulicy nadwiślańskiej.

 

Rynek w Kazimierzu Dolnym szczególnie warty odwiedzin jest w sezonie letnim, ponieważ to właśnie wtedy odbywa się tutaj wiele różnego rodzaju imprez i eventów, przez co plac tętni życiem od wczesnego rana aż do późnych godzin wieczornych.

 

Przez wiele wieków swojego istnienia rynek w Kazimierzu Dolnym wielokrotnie zmieniał swój charakter, a to za sprawą pożarów, które zrujnowały otaczające go zabudowania. Obecne, renesansowe, zachwycające budynki powstały dopiero w XVI wieku.

 

Turyści powinni pamiętać o tym, że kazimierski rynek składa się z części starej i nowej. Ta druga jest ulokowana nieco niżej i posiada znacznie większe rozmiary. Turyści spragnieni odpoczynku mogą tutaj usiąść w jednej z otaczających rynek kawiarni i restauracji oferujących lokalne przysmaki.

 

Wzgórze Trzech Krzyży

 

Turyści, którzy chcą nacieszyć oko niesamowitą panoramą Kazimierza Dolnego, powinni pamiętać o tym, że nad miastem wznosi się malownicza góra Trzech Krzyży. Zdaniem wielu turystów zapewnia ona naprawdę niezapomniane widoki, które podbiją każde serce. Aby dostać się na wzgórze, wystarczy sugerować się rozmieszczonymi po mieście kierunkowskazami. Wzgórze położone jest niecałe 100 metrów ponad poziomem rynku, a wspinaczka raczej nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. Trzeba pamiętać o tym, że wejście na punkt widokowy jest płatne, chociaż cena nie jest zbyt wygórowana – normalny bilet kosztuje zaledwie 4 zł.

 

Trzy umieszczone na wzgórzu krzyże są pamiątką po zarazie, która pustoszyła miasto na początku XVIII wieku. Historycy twierdzą, że we wczasach wczesnośredniowiecznych ulokowane było tutaj miejsce lokalnego kultu.

 

Zamek w Kazimierzu Dolnym

 

Osoby odwiedzające Kazimierz Dolny nie powinny zapominać o ruinach tutejszego zamku, które z pewnością warte są odwiedzenia. Pomimo tego, że po średniowiecznym zespole obronnym pozostały tutaj jedynie resztki murów oraz baszta, to miłośnicy historii z pewnością poczują tutaj jej tchnienie.

 

Wejście na teren ruin jest płatne, a cena biletu wynosi obecnie 10 zł. Sam zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku, kiedy krainą władał król Kazimierz Wielki. Przez wieki swojego istnienia zamek wielokrotnie był przebudowywany, niestety od czasu potopu szwedzkiego nieuchronnie popadał w ruinę.

 

Klasztor ojców franciszkanów

 

Klasztor położony jest na wietrznej górze i prawdopodobnie to właśnie tutaj rozpoczęła się historia miasteczka. Kościół został wybudowany w roku 1591 i spod jego murów rozciąga się doskonały widok na panoramę Kazimierza Dolnego. Doskonale widać stąd nie tylko stare miasto, ale także górę Trzech Krzyży oraz ruiny zamku.

 

Miłośnicy budownictwa sakralnego z pewnością docenią umieszczone na wewnętrznych murach malowidła przedstawiające poszczególne stacje drogi krzyżowej. Warto także bliżej przyjrzeć się stojącej na dziedzińcu klasztoru drewnianej studni, której kołowrotek powstał w pierwszej połowie XVI wieku.

 

Podsumowując, Kazimierz Dolny z pewnością ma wiele do zaoferowania turystom. Po męczącym zwiedzaniu warto udać się w rejs statkiem po Wiśle, który może być uwieńczeniem pobytu w Kazimierzu dolnym.

 

Materiał zewnętrzny


Komentarze:

Wyjazdy kamperem – sposób na komfort i swobodę podczas urlopu ...więcej»

Gdzie jechać w góry na Święta? Boże Narodzenie w sercu Beskidów, czyli jak zaplanować wyjazd dla całej rodziny? ...więcej»

Hotel w górach: czym się kierować przy wyborze takiego obiektu? ...więcej»

Glamping,czyli wszystko, co powinniście wiedzieć o luksusowych kempingach ...więcej»

Hotel nad jeziorem koło Dębicy ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji