Piątek 31 Marzec 2023

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Zarządzanie » Zawód: hotelarz

Artykuły serwisu


Zawód: hotelarz


Dodano: 2016-01-08

Drukuj


Branża hotelarska od lat jest jedną z najszybciej rozwijających się. Prognozuje się, że zatrudnienie w tym sektorze będzie systematycznie wzrastać – potrzebni będą pracownicy wykwalifikowani, doświadczeni na różnych szczeblach. Czy szkoły i studia hotelarskie są dobrym początkiem kariery? Na jakie kompetencje zwracają uwagę pracodawcy?

Obecnie liczba hoteli w Polsce dynamicznie rośnie, zarówno w rejonach atrakcyjnych pod względem turystycznym, jak i biznesowym. Wzrasta tym samym zapotrzebowanie na osoby wykształcone, które nie tylko będą posiadały rozbudowaną wiedzę teoretyczną, ale również odpowiednie doświadczenie i predyspozycje zawodowe. Hotel to bowiem miejsce pracy dla specjalistów różnych dziedzin – dyrektorów, menedżerów, organizatorów imprez, szefów i pracowników kuchni, dekoratorów czy recepcjonistów. Praca ta przynosi wiele wyzwań, ale również satysfakcji. Aby zacząć w tej wymagającej branży, nie zawsze potrzebne jest kierunkowe wykształcenie. Warto jednak od niego zacząć, by poznać jej specyfikę.Zdobywanie wiedzy można zacząć już od szkoły średniej, w technikum hotelarskim, a następnie w ramach studiów tematycznych. Nie każdy jednak, kto ukończy edukację w tym  zakresie, dysponuje kluczowymi umiejętnościami i predyspozycjami niezbędnymi do wykonywania zawodu. Konieczna jest m.in. bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a także wysoka kultura osobista, znajomość zasad savoire-vivre, cierpliwość, komunikatywność i dyskrecja. Przewagę konkurencyjną w branży zapewnia jednak przede wszystkim doświadczenie. W polskich hotelach przybywa osób pracujących wcześniej za granicą, m.in. w Londynie, Niemczech, Francji czy Skandynawii. Nie bez znaczenia jest również zdobywanie praktycznej wiedzy, jeszcze w czasie trwania nauki.

Wspólnie z Politechniką Śląską realizujemy jedyny w swoim rodzaju, kompleksowy projekt edukacyjny. To jedyna taka inicjatywa w skali całego kraju. Naszym celem jest wykształcenie kadry kierowniczej i specjalistów dla branży hotelarskiej, zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Tak przygotowani absolwenci są zdecydowanie bardziej konkurencyjni na rynku pracy – mówi Grzegorz Konieczny, Dyrektor Park Hotelu Diament Katowice****, prowadzący wykłady dla studentów.

Studia kierunkowe na Politechnice Śląskiej są skierowane do tych, którzy od razu po zakończeniu nauki chcą być specjalistami na rynku pracy. Dzięki unikalnemu połączeniu wiedzy i praktyki, adepci zawodu mają okazję poznać od podstaw mechanizmy rządzące hotelem i dowiedzieć się, co sprawia, że gość jest zadowolony z pobytu i decyduje się odwiedzić dane miejsce ponownie.

- Studenci Politechniki Śląskiej na kierunkach „Zarządzanie Hotelem” oraz „Zarządzanie Obiektem Hotelarskim” mają okazję zdobywać doświadczenie podczas licznych zajęć praktycznych i staży, natomiast dla najlepszych przewidzieliśmy etaty. W trakcie nauki, adepci zawodu mają okazję obcować z wykładowcami, którzy na własnych przykładach wprowadzają ich w świat rynku hotelarskiego, rządzące nim prawa i zwyczaje. Tego nie da się nauczyć z żadnych książek – dodaje Grzegorz Konieczny.

O tym, jak ważne jest łączenie nauki z pracą czy też zdobywanie praktycznej wiedzy za granicą, świadczą osoby, które od lat są w zawodzie i wciąż pną się po szczeblach kariery.

- Doświadczenie zacząłem zdobywać jeszcze w czasie studiów, początkowo na stanowisku portiera. Do moich pierwszych obowiązków należało nadzorowanie ruchu osób wchodzących i wychodzących z budynku, udzielanie im podstawowych informacji odnośnie rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń czy godzin otwarcia, a także przygotowanie sal konferencyjnych. Następnie, jeszcze w czasie nauki, objąłem stanowisko recepcjonisty, potem Kierownika Zmiany Recepcji, aż zostałem Kierownikiem Recepcji. Obecnie zajmuję się m.in. opieką nad klientami korporacyjnym oraz organizacją konferencji i szkoleń. Ścieżka kariery w branży hotelarskiej może być bardzo różnorodna, dzięki czemu specjaliści mają kompleksową wiedzę o funkcjonowaniu obiektu, w wielu jej aspektach - opowiada Adam Bisaga, aktualnie Specjalista ds. Sprzedaży w Park Hotelu Diament Katowice.

- Swoją karierę zaczęłam od pracy w hotelach w Londynie, a następnie, już w kraju, w zagranicznych korporacjach. Pracowałam na stanowiskach Inspektora Pięter, Recepcjonisty, Specjalisty ds. sprzedaży konferencji i bankietów, a także Zastępcy Kierownika Recepcji – mówi  z kolei Monika Kaczmarczyk, obecnie Dyrektor Hotelu Diament Plaza Gliwice**** oraz Hotelu Diament Economy Gliwice***. Przeszłam zatem przez wszystkie szczeble kariery zawodowej w tym zawodzie, dzięki czemu łatwiej mi zarządzać tak różnorodnym zespołem – dodaje.

Wybierając zawód w branży hotelarskiej trzeba mieć na uwadze, że hotel to nie tylko budynek. To przede wszystkim pracownicy, którzy tworzą w nim niepowtarzalną atmosferę sprawiającą, że goście do niego wracali. Ten klimat tworzą właśnie ludzie: kompetentna, miła i służąca pomocą obsługa.


Komentarze:

Podstawowe niezbędne narzędzia pracy współczesnego hotelarza ...więcej»

Bezpieczeństwo w małych obiektach hotelowych ...więcej»

Pomaganie integruje ...więcej»

Kradzież w hotelu? Nie daj sobie ukraść własnych praw! ...więcej»

Jak zostać idealnym managerem hotelu? ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji